خبرها

یاحسینی: آدینه با «در غرب خبری نیست» به جنگ جهانی سَرک بکشید

قاسم یاحسینی، ‌نویسنده و پژوهشگر تاریخ حوزه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره پیشنهاد مطالعه آخر هفته اظهار کرد: دو عنوان کتاب «در غرب خبری نیست» و «زیر نگاه پدر» را به مخاطبان و علاقه‌مندان به تاریخ ایران و کتاب‌های جنگ پیشنهاد می‌کنم.
(بیشتر…)

آغاز گردهم‌آیی «کتاب، کودک، جامعه» فردا در تبریز

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، با ورود کاروان کتاب به آذربایجان شرقی، نویسندگان کودک و نوجوان در هشت شهرستان اهر، بستان‌آباد، سراب، آذرشهر، عجب‌شیر، مرند، ورزقان و شبستر، سفر و با مخاطبان خود دیدار می‌کنند.
(بیشتر…)

آثار «نویسندگان کوچک ایران» کتاب می شود

مدیر فنی انتشارات نجوای قلم روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: از آنجا که بسیاری از کودکان و نوجوانان دارای ذوق و استعداد در سرودن شعر و نوشتن داستان هستند و امکان انتشار آثار آنها در قالب یک کتاب کمتر وجود دارد، تصمیم گرفته شد، زمینه این کار فراهم شود. (بیشتر…)

مورخی که با تالیف سترگ خود فهم تاریخ را برای عموم آسان کرد/ فواید این جهانی و آن جهانی تاریخ به روایت ابن اثیر

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- ابوالحسن علی بن ابی الکرم محمد بن حمد شیبانی معروف به ابن اثیر جزری از مورخان نیمه دوم قرن ششم و ربع نخست قرن هفتم هجری است. شهرت وی به دو کتاب عظیم او نخست «الکامل فی التاریخ» و دوم «اسد الغابه فی معرفه الصحابه» است. جز آن کتاب «اللباب فی تهذیب الانساب» را نگاشته که تلخیص کتاب «الانساب» سمعانی است. همچنین کتابی با نام «الباهر» که درباره خاندان زنگیان موصل است.

(بیشتر…)

حیات کتاب به خطر افتاده است!

 کامران شرفشاهی، مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان به خطر افتادن حیات کتاب به عنوان موثرترین وسیله کسب دانایی گفت: موضوع دردناک در خصوص کتاب، این نکته است که افرادی که باید بیش از سایرین در این زمینه احساس مسئولیت کنند، خود با چنین تهدیدی بیگانه هستند و بالعکس حتی می‌کوشند تا این تهدیدها آسیب بیشتری به این مهم وارد آورد. عوامل متعددی در خصوص به خطر افتادن حیات کتاب وجود دارد که موجب شده است، عرصه روز به روز تنگ تر شود. از یک سو شاهد درک نشدن ضرورت ها هستیم.
(بیشتر…)

انتشار سه رساله درباره نظریه‌های هنر و شیوه‌های آن/ از آیکونولوژی و اسطوره‌کاوی تا اسطوره‌شناسی‌‌های شخصی

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- رساله‌های «آیکونولوژی»، «اسطوره‌کاوی» و «اسطوره‌شناسی‌های شخصی» در راستای ضرورت پژوهش در رویکردهای نظری هنر و به تبع آن روش‌ها و شیوه‌های آن، به گونه‌ای نظام‌مند و روش‌مند به تبیین اساس و اصول رویکردها و روش‌های موجود در خلق و نقد آثار ادبی-هنری پرداخته‌اند. این آثار به قلم بهروز عوض‌پور نوشته شده و به کوشش انتشارات کتاب‌آرایی ایرانی به چاپ رسیده است. (بیشتر…)

داستانی درباره خشکسالی و بحران‌های زیست‌بوم برای نوجوانان

به گزارش ایلنا، این داستان برای نوجوانان نوشته شده است؛ برای گروه سنی «د»، اما علاوه بر این گروه سنی- که دانش‌آموزان دوره متوسطه یکم (راهنمایی سابق) را دربرمی‌گیرد- برای گروه‌های «ج» و «ه» هم خطری ندارد!

(بیشتر…)

تجدید چاپ زبان‌شناسی نظری توسط سمت

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی انتشارات سمت، ویراست سوم كتاب زبان‌شناسی نظری: پيدايش و تكوين دستور زايشی نوشته دکتر محمد دبیرمقدم، با تجدیدنظر اساسی توسط سازمان مطاله و تدوین (سمت) منتشر شد.

(بیشتر…)

بدنامی فقط برای ناشران دولتی مانده است

مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی می‌گوید: ناشران خصوصی هم مورد حمایت هستند و کتاب‌های‌شان خریده می‌شود؛ اما متأسفانه بدنامی فقط برای ناشران دولتی باقی مانده است.

(بیشتر…)